EATON MCCB NZMB1-A50-NA  Molded Case Circuit Breaker
Spare PartsIn Stock
Contact for PriceVAT Incl.
Key Parameters:
  • Model: NZMB1-A50-NA
  • Type: Molded Case Circuit Breaker (MCCB)
  • Rated Current (In): 50 A
  • Rated Operating Voltage (Ue): 600 V AC
  • Breaking Capacity:
    • Interrupting Rating at 240 V AC: 65 kA
    • Interrupting Rating at 480 V AC: 35 kA
    • Interrupting Rating at 600 V AC: 18 kA
  • Frame Size: NZM1 (fits the NZM1 size frame)
  • Number of Poles: 3 poles
  • Trip Unit Type: Thermal-magnetic trip unit
    • Thermal Trip Adjustment Range: Fixed at 50 A
    • Magnetic Trip Adjustment: Fixed magnetic trip for short-circuit protection
  • Mounting Type: Fixed, panel mount
  • Operating Temperature: -25°C to +70°C