Elco EC40B6-L5CR-1024.3L0800 Rotary Encoder
Spare PartsIn Stock
৳ 111999VAT Incl.
Product Advisory
Key Features
  • Power Supply: 5 VDC, standard for many industrial control systems
  • Shaft Diameter: 6 mm solid shaft, compatible with various coupling options.
  • Housing Diameter: 40 mm, compact design for space-constrained installations.