IFM MK5139 MKT3000-BPKG/0,3M/ZH/US Magnetic cylinder sensor T-slot mounting
Spare PartsIn Stock
Contact for PriceVAT Incl.
Product Advisory
Key Features:
  • Sensor Type: Magnetic cylinder sensor (T-slot mounting)
  • Housing Style: Compact and robust plastic housing (PA)
  • Mounting Type: T-slot, flush mountable with self-locking fixture (easy and secure installation)
  • Output Type: PNP, normally open (NO)
  • Sensing Principle: Detects magnetic field from piston magnet
  • Switching Frequency: Up to 6000 Hz (fast response time)
  • Operating Voltage: 10…30 V DC
  • Current Consumption: < 10 mA
  • Magnetic Sensitivity: 2 mT (high sensitivity)
  • Protection Class: IP65 / IP67 (suitable for harsh environments)
  • Ambient Temperature: -25 to +75 °C