Pepperl+Fuchs P+F Distance Sensor OMT600-R201-UEP-IO-V1-L  295670-100346
Spare PartsIn Stock
Contact for PriceVAT Incl.
Key Parameters:
  • Model: OMT600-R201-UEP-IO-V1-L
  • Part Number: 295670-100346
  • Technology: Photoelectric distance sensor (triangulation principle)
  • Sensing Range: 60 to 600 mm
  • Output Type:
    • IO-Link (digital communication protocol for sensors/actuators)
    • Push-pull (PNP/NPN, programmable)
  • Resolution: 1 mm
  • Repeat Accuracy: ≤ 2 mm
  • Response Time: 3 ms
  • Light Source: Infrared LED, 850 nm
  • Spot Size: 5 mm at 200 mm distance
  • Operating Voltage: 10-30 V DC
  • Current Consumption: ≤ 40 mA (at 24 V)
  • Switching Frequency: 166 Hz
  • Connection Type: M12 4-pin connector
  • Operating Temperature: -40°C to +60°C