SMC CDQ2B16-15D PNEUMATIC CYLINDER
Contact for PriceVAT Incl.
CDQ2B16-5DZ
CDQ2B16-10DZ
CDQ2B16-15DZ
CDQ2B16-20DZ
Key Specifications
  1. Model Number: CDQ2B16-15D
  2. Cylinder Type:
  3. Bore Size:
    • 16 mm (This is the internal diameter of the cylinder bore, determining the force generated by the cylinder).
  4. Stroke Length:
    • 15 mm (The maximum distance the piston can travel, or stroke).
  5. Action Type:
  6. Mounting Type:
  7. Port Size:
  8. Operating Pressure:
    • 0.1 MPa to 1.0 MPa (14.5 psi to 145 psi), providing a wide range of pressures for different application needs.