SMC CJP2B16-30D
SMC CJP2B16-30D
Contact for PriceVAT Incl.
SMC CJP2B16-30D Supplier in Bangladesh BD Importer in Bangladesh BD Price in Bangladesh BD
CDJP2B6-5D
CDJP2B6-10D
CDJP2B6-15D
CDJP2B6-20D
CDJP2B6-25D
CDJP2B6-30D
CDJP2B10-5D
CDJP2B10-10D
CDJP2B10-15D
CDJP2B16-5D
CJP2B16-15D
CDJP2D6-5D
CDJP2D6-10D
CDJP2D6-15D
CDJP2D6-20D
CDJP2D6-25D
CDJP2D10-5D
CDJP2D10-10D
CDJP2D10-15D
CDJP2D16-5D
CDJP2B16-30D-B
CJP2B10-30D
Key Specifications
  1. Model Number: CJP2B16-30D
  2. Cylinder Type:
    • Pin cylinder (Compact single-acting or double-acting cylinder).
  3. Bore Size:
    • 16 mm (This refers to the internal diameter of the cylinder bore, which affects the force the cylinder can generate).
  4. Stroke Length:
    • 30 mm (The maximum distance the piston can travel, or stroke length).
  5. Action:
  6. Mounting Type:
  7. Port Size:
    • For a bore size of 16 mm, the air connection port is usually M5 or 1/8" (NPT or BSP, depending on regional configurations).
  8. Operating Pressure:
    • Minimum operating pressure is typically around 0.1 MPa (14.5 psi).
    • Maximum operating pressure is around 0.7 MPa (101.5 psi).
  9. Operating Temperature:
    • Generally operates within a temperature range of -10°C to +60°C (14°F to 140°F).